Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o naszej polityce prywatności przeczytaj tutaj.
Dostępne strony internetowe - WCAG 2.1

WCAG 2.1 (ang. Web Content Accessibillity Guideline) jest standardem, który stanowi jeden z fundamentów ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku dotycząca dostępność cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Zgodnie z obowiązującym prawem na terenie całej Unii Europejskiej strony i portale internetowe dla instytucji publicznych muszą być zgodne ze standardem WCAG 2.1.
Dostępna strona internetowa - co daje WCAG 2.1?
Tworząc stronę internetową chcemy, aby dotarła ona do jak największej liczby odbiorców i aby korzystanie z niej było proste i funkcjonalne dla każdego. Dostępność strony internetowej jest istotne dla wszystkich. Spełnienie wszystkich zasad standardu WCAG 2.1 daje nam gwarancję, że serwis będzie nie tylko dostępny dla wszystkich użytkowników, ale także przyjazny i zaprojektowany z najważniejszymi zasadami UX (user experience). Dzięki zastosowaniu na tworzonej stronie www odpowiedniego na przykład kontrastu spowodujemy, że serwis będzie dla wszystkich czytelny, a czytanie jego treści nie sprawi nikomu trudności.
Serwis musi być odpowiedni dla osób słabowidzących, a jednocześnie nie może razić osób ze światłowstrętem. Zadbać musimy także o usunięcie takich efektów jak automatycznie wprawianie obiektów w ruch, migotanie, czy używanie pewnych intensywnych kolorów. Częste błyski lub przekazy z dużą ilością czerwieni, mogą być przyczyną na przykład napadów epileptycznych. O te i wiele innych cech na stronie internetowej powinieneś zadbać, aby strona była dostępna dla wszystkich.
Tworząc stronę internetową zgodną ze standardem WCAG 2.1 decydujesz się na produkt o wyższej jakości. Zwiększając dostępność swojej strony internetowej poszerzasz grono odbiorców swojego serwisu internetowego, jak również zapewniasz sobie dodatkowe atuty pozwalające uzyskać wyższe pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania np. w Google.
Chcesz sprawdzić czy Twoja strona jest przystosowana do obsługi jej z poziomu klawiatury?
Wciskając przycisk tabulatora sprawdź czy zauważasz, który element jest aktualnie aktywny.
Zamów audyt dostępności strony - WCAG 2.1 w CG2
Zalety dostępnych portali i stron internetowych zgodnych z WCAG:
- Dobrze zaprojektowana nawigacja
To cecha każdego dobrze zaprojektowanego portalu. Dzięki przemyślanej koncepcji menu, użytkownik nigdy nie zgubi się na stronie internetowej. Internauta będzie mógł komfortowo przechodzić z jednej do drugiej podstrony twojego serwisu. Z pewnością spowoduje to, że spędzi on więcej czasu czytając jego treści. - Jasno zauważalne elementy klikalne
Każdy internauta przeglądający liczne strony internetowe zmuszony jest do podejmowania prostych, ale bardzo szybkich decyzji. Poruszając się myszką po ekranie monitora lub zwracając uwagę na elementy interfejsu strony, użytkownik musi bez dodatkowego wysiłku zauważać linki, przyciski lub inne obiekty, w które może kliknąć w celu wykonania operacji. Elementy w danym momencie wybrane powinny być czytelnie oznaczone np. kolorem lub obramowaniem. - Odpowiednie proporcje i rozmiary czcionek
Wielkość składowych strony www wpływa na postrzeganie jej przez odwiedzających. Proporcja i rozmiar czcionek jest kluczowym kryterium oceny jakości projektu strony. Dobrze dobrane proporcje czcionki podstawowej w stosunku do nagłówków, tabel lub innych elementów artykułów zgromadzonych na stronie internetowej, wpływa pozytywnie na komfort czytania treści. - Brak zbędnych elementów na stronie
Strony internetowe, szczególnie te które zawierają dużo treści powinny skupiać 100% uwagi użytkownika na zawartości merytorycznej. Elementy wizualne, które nie pełnią żadnej funkcji na stronie lub portalu internetowym powinny być marginalizowane i do maksimum ograniczane. - Dostępność treści dla robotów czytających strony
Strony internetowe odwiedzane są także przez osoby, które posiadają różne dysfunkcje. Jedną z grup, która nie może być wykluczana z korzystania z internetu to osoby niedowidzące i niewidzące. Osoby te wykorzystują specjalne mechanizmy czytające treści strony. Muszą mieć więc możliwość dotarcia do wszystkich ich treści. Jeżeli strona została nieprofesjonalnie zaprojektowana witryna może być całkowicie niedostępna dla robotów wspomagających osoby niepełnosprawne. - Nawigacja za pomocą klawiatury
W obecnych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do poruszania się po monitorze myszką, a w urządzeniach mobilnych palcem, zapominam, że pewna część użytkowników stron internetowych wykorzystuje wyłącznie klawiaturę. Są to osoby, którym korzystanie z myszki sprawia wiele trudności. Z tego powodu przystosowanie nawigacji strony i umożliwienie przemieszczania się i szybkiego przechodzenia do odpowiednich funkcji i informacji za pomocą klawiatury jest bardzo ważne.
Czy dostępność stron internetowych dotyczy tylko osób niepełnosprawnych?
Nie. Wprawdzie standardy WCAG 2.1 w sposób szczególny uwzględniają osoby niepełnosprawne, jednak ogólne wymogi mogą pomóc w poruszaniu się po serwisie każdemu użytkownikowi. Strony tworzone zgodnie ze standardami WCAG 2.1. spełniają podstawowe zasady, do których należą: zrozumiałość, funkcjonalność, solidność i postrzegalność. Strony zgodne z WCAG to nie tylko strony dla instytucji publicznych, ale coraz częściej indywidualni klienci decydują się na strony zgodne ze standardem WCAG.
Wprowadzenie standardów WCAG 2.1 to kolejny krok w tworzeniu dostępnych stron internetowych. Strony internetowe zgodne z WCAG 2.1 to profesjonalne portale dla instytucji publicznych stworzone dla wszystkich, w tym dla osób z dysfunkcjami.
Zajmujemy się audytami oraz tworzeniem portali i stron zgodnych z WCAG 2.1
Jeżeli zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych reprezentowana przez Ciebie jednostka powinna przystosować swoje serwisy internetowe do standardu WCAG 2.1 skorzystaj z usług agencji interaktywnej CG2.
Powierz naszemu zespołowi sprawdzenie wszystkich aspektów działania portalu lub strony internetowej, a będziesz miał pewność, że zadbamy o spełnianie wszystkich zasad przewidzianych standardem. W naszej ocenie WCAG 2.1. to zasady dobre dla nas wszystkich. Za ich pomocą wpływamy na polepszenie jakości stron i portali internetowych. W dobie, w której każdego dnia powstają setki nowych miejsc w internecie, przestrzeganie standardów jakościowych jest obowiązkiem, który powinien być respektowany przez właścicieli oraz profesjonalnych twórców serwisów internetowych.
Skontaktuj się z nami – wdrożymy standard WCAG 2.1 na Twoim portalu lub stronie internetowej.